DE.PLan

Instruktorzy

Poznajcie dwóch głównych instruktorów projektu DE.PLan: Lenę Majewską oraz Jakuba Roszkowskiego.

 

Lena Majewska 

Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczy tańca, śpiewu i aktorstwa. Tworzy projekty łączące taniec, teatr, muzykę oraz architekturę. Wraz z performatywną grupą PLAJ z Gdańska reprezentowała Polskę na Biennale Młodych Artystów z Europy i Krajów Śródziemnomorskich we Włoszech oraz na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej Grannar – Sąsiedzi w Karlskronie w Szwecji. Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdulov, Fundacja Teatrum Gedanense oraz Michałem Jacaszkiem. Tworzy liczne projekty muzyczne angażujące młodzież i dorosłych. Jest autorką trwającego ponad sześć lat interdyscyplinarnego projektu teatralnego Parallel w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Teatrem zajmuje się od 16 lat.

 

Jakub Roszkowski

Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dramaturg, reżyser, autor adaptacji, tłumaczeń i opracowań scenicznych tekstów. Od 2007 roku pracuje jako dramaturg w Państwowym Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Jako dramaturg współtworzył takie spektakle jak Blaszany bębenek (Spektakl Roku 2007 w województwie pomorskim), Słodki ptak młodości, Zwodnica, Zmierzch bogów, Nie-Boska komedia (Spektakl Roku 2011 w województwie pomorskim) czy Ryszard III (Najlepszy spektakl szekspirowski w sezonie 2011/2012). Jego dramat Morze otwarte dostał się do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2009 roku i został wystawiony na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. W maju 2012 roku na deskach Teatru Wybrzeże wyreżyserował swój debiutancki spektakl Stalker na podstawie książki Piknik na skraju drogi braci Arkadija i Borysa Strugackich.

Dodatkowo warsztaty poprowadzą: 

Mateusz Plata | drama | PL

Socjolog, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Trener umiejętności społecznych. Animator teatralny. Absolwent kilku szkół trenerskich (m.in.: Akademia Mistrzów Treningu w Krakowie). Trener grup kreatywnych w programie Odysei Umysłu (jego grupa zajęła trzecie miejsce na świecie w mistrzostwach kreatywności Odyssey of the Mind w USA w kategorii przedstawienie komediowe). W latach 2001 – 2006 aktor i animator Teatru Wybrzeżak.

Od wielu lat prowadzi warsztaty grupowe rozwijające umiejętności społeczne uczestników, dla firm, instytucji publicznych, organizacji NGO, studentów i młodzieży w całym kraju. W swojej pracy bazuje na procesie grupowym, doświadczeniach uczestników, jak również korzysta z metod dramowych. Jest pasjonatem i praktykiem wykorzystywania teatru jako metody opisu i badania rzeczywistości.

Marta Koniczuk | scenografia | PL

Jest dyplomowanym architektem wnętrz i scenografem, po Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Czynnie projektuje architekturę, zajmuje się scenografią filmową i teatralną, a także robi doktorat z zakresu szeroko pojętego więziennictwa. Współpracowała przy scenografiach do spektakli: m.in Piotra Kruszczyńskiego, Grażyny Kani, Doroty Kolak oraz do filmów i reklam. Laureatka nagród w dziedzinie rewitalizacji mniejszych miast, żywo zainteresowana plastycznymi działaniami w środowiskach lokalnych. Postępowa, ale nostalgiczna.

Ewa Garniec | światła | PL

Projektant sztuki użytkowej, oświetlenia i przestrzeni teatralnej. Od 2005 współtworzy Grupę Artystyczną KONCENTRAT. Projektuje światła do spektakli teatralnych, wystaw i koncertów, prowadzi warsztaty dotyczące oświetlenia. Oświetla wnętrza mieszkalne i klubowe, kawiarniane. Projektuje i wykonuje lampy. Pracowała m.in. z  Anna Augstynowicz, Michałem Zadarą, Nigellem Charnockiem, Pawłem Szkotakiem, Grzegorzem Jarzyną, Julyenem Hamiltonem, Pawłem Kamzą, Jarosławem Tumidajskim, Rafałem Dziemidokiem, Danielem AlmgrenRecen, Pawłem Mykietynem, Makiko Ito, Katie Duck, Nicole Seiler. W 2005 wzięła udział w Interdyscyplinarnym Laboratorium Dla choreografów: Jagniatków Move the Mount. Od 2004 roku związana jestem z berlińskim Theater Gruppe TRAVA (Hella! Helle!, Trashfox & Hangedman, 2MORELESS). Rozpoczynała pracę jako asystentka projektantów oświetlenia z całego świata w Operze Narodowej, była stałą asystentką Felice Ross i Marca Heinza. Współpracowała= z Teatrem Rozmaitości (TR Warszawa) projektując światła do koncertów, wystaw i spektakli.

Olek Witt | improwizacja | DE

Anna Poetter | ruch sceniczny | DE