Publikacja „Zaczęło się od Pucyfiku”/edukacyjna gra paragrafowa

Fundacja Centrum Solidarności
Facebook

Publikacja „Zaczęło się od Pucyfiku”/edukacyjna gra paragrafowa

Publikacja „Zaczęło się od Pucyfiku”

„Zaczęło się od Pucyfiku” jest autorstwa dziennikarki i publicystki, Pani Doroty Kobierowskiej-Dębiec, która problematyką środowiska naturalnego zajmuje się od ponad ćwierć wieku. Publikacja ta jest pierwszą tego typu pozycją traktującą o trudnych początkach i historii ochrony środowiska na Pomorzu. Znajduje się w niej opis stanu środowiska z lat 70-tych i początku lat 80-tych oraz rzeczywistości w jakiej odnajdujemy nasze środowisko obecnie. W publikacji można odnaleźć archiwalne zdjęcia i artykuły, jakie ukazały się w prasie na przestrzeni ostatnich 30-40 lat, poświęcone zagadnieniom związanym z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego oraz jego ochroną. Celem wydania tejże publikacji przez Fundację Centrum Solidarności było zwrócenie uwagi na fakt, że wydarzenia historyczne jakie miały miejsce podczas strajków w sierpniu 1980 roku i potem w trakcie obrad okrągłego stołu w roku 1989, nie tylko wpłynęły na rozpoczęcie procesu upadku komunizmu w Polsce i Europie, ale także umożliwiło dokonanie postępu w innych dziedzinach, m.in. w działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Powiew wolności w 1980 roku umożliwił naukowcom i działaczom niezależnych ruchów ekologicznych, szersze eksponowanie potrzeby zmian w dziedzinie ochrony środowiska. Postępująca dokoła degradacja środowiska naturalnego wymagała szybkiego reagowania. W 1989 roku, podczas obrad okrągłego stołu tzw. podstolik ochrony środowiska (składający się z przedstawicieli strony rządowej i opozycyjnej) był jedynym, który szybko i sprawnie wypracował pakiet zadań ,które należy wprowadzić w życie jak najszybciej. „Zaczęło się od Pucyfiku”, to wydawnictwo skierowane przede wszystkim do znawców i pasjonatów tematu szeroko rozumianej ekologii, ale dzięki przystępnej formie i różnorodności poruszanych zagadnień pozycja ta może być interesująca także dla tzw. laików.

 

Edukacyjna gra paragrafowa

Pomysł stworzenia gry narodził się w trakcie rozmów nad „Zaczęło się od Pucyfiku”. Ma ona stanowić uzupełnienie publikacji, a jej zadaniem jest wyjście na przeciw niskiemu stopniowi wiedzy ekologicznej wśród najmłodszych dzieci. Gra  skierowana jest do uczniów szkół podstawowych klas I-III. Jej akcja toczy się nad Zatoką Pucką oraz Gdańską i prezentuje walory przyrodnicze tych obszarów. Fabularyzowana gra, poprzez umożliwienie graczom dokonywania wyboru zachowań i działań bohaterów (z którymi gracze mogą się identyfikować), uczy nie tylko ekologicznego podejścia do decyzji podejmowanych w życiu codziennym gracza, ale również pokazuje konsekwencje braku wiedzy ekologicznej. Gra świetnie sprawdza się w trakcie animowanych zajęć lekcyjnych (wyborów dokonuje się zespołowo, w grupie), ale można w nią również z powodzeniem „zagrać” w domu. Zachęcamy Państwa do pobrania plików ze scenariuszami do przygód na Wyspie Sobieszewskiej i w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz do odwiedzania zamieszczonego poniżej linku do ilustrowanej gry.

Żeby zagrać w grę, kliknij TUTAJ

Żeby pobrać scenariusze do „przygód”, kliknij w jeden z poniższych linków:

Przygoda na Wyspie Sobieszewskiej

Przygoda w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Miło nam poinformować, że zarówno publikacja „Zaczęło się od Pucyfiku”, jak i edukacyjna gra paragrafowa zostały wydane dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

znak_graficzny_forma_podstawowa