Gdańsk – Miasto Wolności

Archiwum

Edycja 2012

Gdańsk Miasto Wolności dla polsko-rosyjskiej grupy młodzieży

Fundacja Centrum Solidarności  we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i Fundacją Edukacji dla Demokracji zaprasza trójmiejskich licealistów do udziału w polsko-rosyjskim projekcie „Gdańsk – Miasto Wolności”, w ramach Programu Przemiany w Regionie (RITA).

Projekt ma na celu:

  • rozbudzenie świadomości obywatelskiej i poznanie jej roli w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego;
  • analizę polskich doświadczeń w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego na przykładzie wydarzeń zainicjowanych przez ruch społeczno-polityczny „Solidarność”;
  • popularyzację wartości demokratycznych;
  • wymianę doświadczeń kulturowych.

W terminie 2-6 listopada 2012 roku, Fundacja przygotowała czterodniową wycieczkę edukacyjną dla polsko-rosyjskiej grupy uczniów, która została podzielona na trzy bloki tematyczne:

  1. HISTORYCZNY – obejmuje historię II Wojny Światowej i „Solidarności”;
  2. SPOŁECZNY –  poświęcony świadomości obywatelskiej i roli społeczeństwa obywatelskiego we współczesnym życiu publicznym;
  3. KULTUROWY – opiera się na poszukiwaniu śladów różnych kultur w przestrzeni miejskiej Gdańska.

Projekt „Gdańsk – Miasto Wolności” nie tylko pozwala na poznanie historii miasta, ale zaprasza również do udziału w autorskich wykładach prowadzonych m. in. przez Macieja Kosycarza (fotoreportera, wydawcę i współautora albumów w cyklu „Fot. Kosycarz – niezwykłe zwykłe historie”) i Andrzeja Leszczyńskiego (etyka, pracownika Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego).

Projekt dofinansowany ze środków:

  • Urzędu Miasta Sopotu
  •  Muzeum Historii Polski
  •  Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

 

Edycja 2010 (wiosenna)

Licealiści podążają szlakiem historii.

Na przełomie maja i czerwca uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, poznawali wolnościowe tradycje Gdańska podążając szlakiem przygotowanym przez Fundację.

Licealiści z Gdańska i Sopotu uczestniczący w projekcie „Gdańsk Miasto Wolności. Szlakiem Historii Europy XX wieku” przez 4 dni zwiedzali miasto pod kątem jego wielowiekowych, wolnościowych tradycji. Młodzież zwiedziła wystawę „Drogi do Wolności”, popłynęła na Westerplatte oraz wzięła udział w grze miejskiej. Zwieńczeniem projektu były warsztaty edukacyjne podczas, których uczestnicy projektu przygotowali oraz zaprezentowali czym jest dla nich wolność oraz solidarność.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z projektu.

 

Edycja 2010 (jesienna)

Młodzi poznają historię Gdańska

W dniach 5-8 października II klasa Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Puszczykowie odwiedziła Gdańsk w ramach projektu edukacyjnego „Gdańsk Miasto Wolności. Szlakiem Historii Europy XX wieku”. Przez trzy dni uczniowie mieli okazję m.in. zwiedzić wystawę „Drogi do Wolności”, Plac Solidarności, Westerplatte oraz miejsca silnie związane z walką o wolność.

W ramach podsumowania młodzież wzięła udział w grze miejskiej na terenie Starego Miasta oraz przygotowała prezentacje podkreślające wolnościowe tradycje Gdańska.

 

Statystyki 2009

W projekcie „Gdańsk Miasto Wolności. Szlakiem Historii Europy XX wieku” w okresie od maja do października udział wzięło łącznie: 245 osób.

2-14.05.2009

Realizacja projektu Gdańsk Miasto Wolności. Szlakiem Historii Europy XX wieku z udziałem młodzieży z Rosji, Niemiec i Polski.

25-28.05.2009

Do udziału w projekcie Gdańsk Miasto Wolności. Szlakiem Historii Europy XX wieku została zaproszona grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Czarnieckiego w Człuchowie i II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie.

21-23.10.2009r.

Jesienna edycja projektu, z udziałem I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie oraz XII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.