W 31 rocznicę początków strajków w sierpniu 1980 roku odbył się, przy historycznej bramie nr 2, „Stoczniowy Warsztat Kulturalno-Oświatowy”.
Zabawę poprzedziła realizacja dwóch warsztatów dla młodzieży – z tańca i mody z okresu PRL.
Uczestnicy warsztatów rozpoczęli dzień od krótkiego edukacyjnego spaceru po ważnych historycznie miejscach Stoczni – poznali jej topografię, zapoznali się z jej historią, poznali wydarzenia, które przyczyniły się do pokojowej rewolucji w Polsce i innych krajach bloku wschodniego. Następnie uczestnicy podzielili się na dwie grupy:
– historia i projektowanie ubioru, stylizacja – warsztaty poprowadziła kultowa projektantka oraz modelka z okresu PRL-u – Grażyna Hase, w trakcie warsztatów można było dowiedzieć się jak zmieniała się moda w czasie czterech dekad PRL-u, a także samemu stworzyć stylizacje inspirowane tym okresem;
– taniec, muzyka – w czasie warsztatów uczestnicy przygotowali choreografię do muzyki z epoki, pod okiem profesjonalnej instruktorki tańca a także poznali historię muzyki i tańca w PRL – które często były wyrazem buntu i oporu przeciw narzucanym przez władze komunistyczne schematom.
Wieczór rozpoczął się pokazem wyników tych warsztatów – pokazem mody oraz tańca. Ponadto w stoczniowej przebieralni, można było zrobić sobie zdjęcie na zaaranżowanym planie zdjęciowym – uczestnikom zabawy udostępniono ubiory, kaski oraz narzędzia pracy stoczniowców z lat 80.
Po nich potańcówka – tańce i zabawa przy dźwiękach z epoki animowane przez KaOwca. Zabawa odbyła się przy muzyce z epoki PRL. Można było zjeść prawdziwą grochówkę z kotła, watę cukrową czy napić się niepowtarzalnej czerwonej oranżady.
Data realizacji projektu nie była przypadkowa – 31 lat temu, dokładnie 14 sierpnia 1980 roku rozpoczął się w Stoczni Gdańskiej strajk, który zapoczątkował pokojową rewolucję. Chcieliśmy ożywić teren dawnej stoczni i zaprosić wszystkich na wspólnego świętowania tamtych wydarzeń. Chcieliśmy także zainspirować młodych ludzi do twórczego współdziałania w grupie oraz do inspiracji kulturą Polski Ludowej – niekoniecznie tą oficjalną, ale tą, która żyła w sercach ówczesnych ludzi, poszukiwana na ówczesnych bazarach, czy słuchana w zakazanych stacjach radiowych. Zabawa – moda, muzyka, taniec – były także przejawem oporu przeciw systemowi oraz swoistą, indywidualną, małą walką o wolność.