Stoczniowy Warsztat Kulturalno – Oświatowy

Stoczniowy Warsztat Kulturalno – Oświatowy

14 sierpnia zapraszamy na wspólną zabawę!

O godzinie 19.00 w namiocie przy historycznej bramie nr 2 odbędzie się „Stoczniowy Warsztat Kulturalno-Oświatowy”. Będzie to niepowtarzalna okazja do świętowania rocznicy początków strajków w sierpniu 1980 roku.

Zabawa odbędzie się przy muzyce z epoki PRL. W programie również m.in. plan zdjęciowy z rekwizytami stoczniowymi, specjalny kurs Subiektywną Linią Autobusową, wspólne tańce.

 

Zabawę poprzedzi realizacja dwóch warsztatów dla młodzieży – z tańca i mody z okresu PRL (instruktorką będzie m.in. kultowa projektantka – Grażyna Hase). Wieczór rozpoczniemy pokazem wyników tych warsztatów. Po nich: tańce i zabawa przy dźwiękach z epoki animowane przez KaOwca. W stoczniowej przebieralni, będzie można zrobić sobie zdjęcie na zaaranżowanym planie zdjęciowym – uczestnikom zabawy udostępnimy ubiory, kaski, oraz narzędzia pracy stoczniowców z lat 80. Na zabawę będzie można przyjechać specjalnym kursem Subiektywnej Linii Autobusowej, która wyjątkowo tego dnia wyjedzie poza teren Stoczni. Będzie to wspaniała okazja do przejażdżki kultowym autobusem „Ogórkiem”. W cenie biletu (10 zł) oprócz przejazdu także półtoragodzinna wycieczka po terenach postoczniowych wraz z przewodnikiem.

Data realizacji projektu nie jest przypadkowa – 31 lat temu, dokładnie 14 sierpnia 1980 roku rozpoczął się bowiem w Stoczni Gdańskiej strajk, który zapoczątkował pokojową rewolucję. Dzisiaj próbujemy ożywić teren dawnej stoczni i zapraszamy na wspólne świętowanie tamtych wydarzeń. Chcielibyśmy także zainspirować młodych ludzi do twórczego współdziałania w grupie, oraz do inspiracji kulturą Polski Ludowej – niekoniecznie tą oficjalną, ale tą, która żyła w sercach ówczesnych ludzi, poszukiwana na ówczesnych bazarach, czy słuchana w zakazanych stacjach radiowych. Pokażemy, że zabawa – moda, muzyka, taniec – były także przejawem oporu przeciw systemowi, oraz swoistą, indywidualną, małą walką o wolność.