30.000 pocztówek na 30-lecie Solidarności

 

 

„Test na Solidarność” to akcja społeczna zorganizowana przez Fundację Centrum Solidarności w 2010 roku w XXX rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania „Solidarności”.

Każda wypełniona kartka pocztowa, która dotarła do Fundacji drogą tradycyjną lub on-line była równowartością 1 zł. Pieniądze z akcji Fundacja Centrum Solidarności przekazała na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej – pomoc dla Afganistanu.

 

 

W akcji mógł wziąć udział każdy – wystarczyło:

  1. Wejść na stronę fundacji by wydrukować kartkę, wypełnić i wysłać.
  2. Wysłać kartkę drogą on-line ze strony fcs.org.pl.
  3. Pobrać pocztówkę w instytucjach publicznych – szkołach, urzędach, placówkach dyplomatycznych.

W ramach akcji rozdysponowaliśmy w Polsce i na świecie, około 100 tysięcy pocztówek. Fundację wspomogli w tym ambasadorzy m.in. Jerzy Buzek, Janina Ochojska, Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Wajda, Justyna Steczkowska, Marek Kamiński. Kartki można było również wypełnić podczas m.in. festiwali Woodstock, Open’er i FETA,

 

 

W ramach TnS odbyła się również prezentacja wystawy fotografii „Afganistan. Pragnienie życia” Wernisaż wystawy odbył się w Gdańsku w dniach 18-31 sierpnia 2010 r.

 

 

Finał „Testu na Solidarność” odbył się 31 sierpnia w Dworze Artusa w Gdańsku. Podczas gali została wylosowana pocztówka, której autorka w nagrodę spotkała się z Prezydentem Lechem Wałęsą.

Spotkanie z Prezydentem Lechem Wałęsą osoby, której kartka została wylosowana przez gościa honorowego Danutę Wałęsę.

3 grudnia, w Gdańskim Klubie Biznesu, miała miejsce aukcja pocztówek wypełnionych m.in. przez Janinę Ochojską, Lecha Wałęsą czy Andrzeja Wajdę. Dochód z aukcji został również przeznaczony na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.

Fundacja Centrum Solidarności 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.