Wakacje z Historią w tle to projekt dla młodzieży zrealizowany latem 2019 roku.

Uczestnicy zostali zaproszeni nie tylko do zapoznania się z historią PRLu, ale również do opowiedzenia o niej w sposób, który dla ich rówieśników może być atrakcyjny. To młodzi ludzie sami wskazali interesujące ich obszary tematyczne i formę, w której chcieliby poznawać wiedzę. W projekcie tym uczyły się obie strony – uczestnicy i organizatorzy.

Młodzież wzięła udział w warsztatach dotyczących historii oraz metod zbierania danych, opowiadania historii oraz profesjonalnego filmowania i nagrywania dźwięku.

Warsztat historyczny poprowadzili Danuta Kobzdej i Paweł Paniec z Fundacji Centrum Solidarności. Młodzież miała okazję poznać PRL dzięki prezentacji wybranych filmów dokumentalnych, wspomnień uczestników wydarzeń, a także poprzez gry edukacyjne oparte o fakty z przeszłości. W drugiej części warsztatu uczestnicy dowiedzieli się, jak budować opowieść o minionych wydarzeniach, żeby nie przypominały nudnego podręcznika historii, tylko jawiły się słuchaczom, jak wciągająca fabuła.

Wakacje z Historią w tle

Jako kolejne odbyły się warsztaty dziennikarskie, w trakcie których uczestnicy uczyli się jak zbierać informacje, jak tworzyć poprawny merytorycznie i stylistycznie materiał, jak prowadzić wywiady, a także o tym, jakie przepisy regulują pracę dziennikarza.

Warsztaty te prowadziła Katarzyna Michałowska dziennikarka z dwudziestoletnim doświadczeniem, redaktorka i koordynatorka projektów, medioznawca oraz trener. Twórczyni audiobloga – Stacja Zmiana (https://stacjazmiana.pl/).

Wakacje z Historią w tle Katarzyna Michałowska

Trzeci rodzaj warsztatów, jakie Fundacja Centrum Solidarności przygotowała dla młodzieży, to warsztaty filmowe. Paweł Mariusz Piotrowski i Tomasz Leśniewski, filmowcy realizujący na co dzień projekty dla największych polskich stacji telewizyjnych, wprowadzili uczestników w zagadnienia takie jak kompozycja, kadrowanie, operowanie światłem, rejestracja głosu i montaż  materiału nagranego smartfonem, aparatem cyfrowym, czy profesjonalną kamerą.

Wakacje z Historią w tle Piotrowski i Leśniewski

Drugą część Wakacji z Historią w tle stanowiły spotkania ze świadkami historii. Danuta Kobzdej, Grażyna Rybicka – Grzywaczewska, Maciej Grzywaczewski, Jerzy Borowczak i Antoni Pawlak w trakcie kolejnych spotkań wspominali ważne momenty z historii opozycji demokratycznej w PRL, w których brali udział. Pytania zadawane bohaterom tamtych czasów przez młodzież nie dotyczyły jednak tylko tego, co zostało zapisane na kartach podręczników szkolnych. Odmienność tamtych czasów od aktualnej rzeczywistości sprawiła, że interesujące były najbardziej prozaiczne sprawy związane z życiem codziennym.

Wakacje z Historią w tle Antoni Pawlak

Tematyka życia codziennego znalazła najszerszy oddźwięk w pracach, które młodzież przygotowała jako podsumowanie swojego udziału w projekcie. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich.

Mikołaj Sobczuk – Jan na poetę przystało
wywiad i zdjęcia portretowe powstałe w trakcie spotkań z Antonim Pawlakiem

 

Marcelina Tytor – Kuśmierek

Jarmark św. Dominika w PRL

prezentacja stworzona w oparciu o wywiady  i pracę z materiałem archiwalnym

 

Karol Ambroziak

Komunikacją miejską przez PRL

prezentacja stworzona w oparciu o  pracę z materiałem archiwalnym i źródłami

 

 

Maria Brzóska

Komiks adaptujący bajkę o Czerwonym Kapturku do realiów PRL

Wakacje z Historią w tle - Czerwony Kapturek Wakacje z Historią w tle - Czerwony Kapturek Wakacje z Historią w tle - Czerwony Kapturek Wakacje z Historią w tle - Czerwony Kapturek

 

 

Piotr Głyżewski

Przymus wojskowy w PRL

Wakacje z Historią w tle

Janek Krajka

Pomnik Poległych Stoczniowców Grudnia 1970 roku przeniesiony do świata Minecrafta (początek prac nad interaktywnym światem odwzorowującym Stocznię Gdańską z przełomu lat 1970/80)

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019

Fundacja Centrum Solidarności 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.