ZNANI NIEZAPOMNIANI

Znani – Niezapomniani to projekt realizowany przez Fundację Centrum Solidarności w celu upamiętnienia osób ważnych dla historii Gdańska, Pomorza, Polski, które po śmierci spoczęły na Cmentarzu Srebrzysko. Znajduje się na stronie niezapomniani.org

Naszym zamierzeniem było nie tylko stworzenie ogólnodostępnego zbioru biogramów dokumentującego lokalną historię, ale również wskazanie osób, które mogą stanowić inspirację, a nawet stać się autorytetem dla młodzieży.

Właśnie ze względu na to, że projekt adresowany jest m.in. do ludzi młodych, zdecydowaliśmy się na formę strony internetowej o funkcji aplikacji na urządzenia mobilne, dzięki czemu dostęp do wszystkich funkcji jest równie łatwy z komputera stacjonarnego w domu, jak i z telefonu komórkowego na terenie cmentarza.

Aplikacja oprowadza po Cmentarzu Srebrzysko śladem Niezapomnianych. Dzięki wykorzystaniu technologii GPS można łatwo odnaleźć ścieżkę do grobu osoby, której historia nas zainteresowała. Aplikacja jest pomocna nie tylko przy indywidualnych poszukiwaniach, ale również stanowi narzędzie dla nauczycieli, którzy używając niezapomniani.org mogą przygotować tematyczne lekcje w terenie. (o wszystkich funkcjach strony piszemy tu >> O Aplikacji)

Kluczową kwestią przy realizacji niezapomniani.org był wybór osób, które znajdą się na liście Niezapomnianych. Chcąc zachować wymóg reprezentatywności dla lokalnej historii Fundacja Centrum Solidarności zwróciła się z zapytaniami do kilkudziesięciu środowisk społecznych, zawodowych, stowarzyszeń, instytucji oraz osób indywidualnych o wskazanie własnych kandydatur. Na kolejnym etapie otrzymane głosy zostały opracowane, zebrano wstępne informacje biograficzne, które następnie zostały przedstawione Kapitule projektu, która wybrała 125 osób, których nazwiska zostały opracowane w pierwszej kolejności.

Projekt ma charakter otwarty, planowane jest dodawanie kolejnych biogramów osób pochowanych na cmentarzu Srebrzysko, a także rozbudowa aplikacji.

W listopadzie 2019 r. na terenie Cmentarza Srebrzysko stanęła wielkoformatowa wystawa przybliżająca 20 nazwisk Niezapomnianych.

Projekt jest realizowany przez Fundację Centrum Solidarności dzięki wsparciu finansowemu różnych instytucji: Fundacji Promocji Solidarności, Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo – Kanalizacyjnej, Miasta Gdańska, Muzeum Historii Polski.

Prace nad aplikacją Znani – Niezapomniani patronatem honorowym objął Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

niezapomniani.org

Fundacja Centrum Solidarności 2017. Wszystkie prawa zastrzeżone.