Pragniemy Państwa poinformować, iż  w miesiącu grudniu 2019 r. Fundacja Centrum Solidarności rozpoczęła realizację pierwszego etapu (dewelopment) pełnometrażowego filmu fabularnego pt. A to Historia! – Wywrotowcy.

Streszczenie filmu

Jest to półtoragodzinny film fabularny opowiadający o dojrzewaniu i buncie młodzieży przeciwstawiającej się narzuconemu w Polsce systemowi komunistycznemu. Akcja filmu rozgrywa się w okresie PRL, w którym władza na różne sposoby stara się pacyfikować, zarówno inicjatorów jak i ich działania zmierzające do odzyskania niepodległości. Bohaterami trzech historii jest grupa przyjaciół, których połączyło marzenie o wolnej Polsce. Film ma konstrukcję tryptyku. Pierwsza historia „Plan awaryjny”, w dużej części komediowa, prezentuje początki tworzenia się ruchu opozycyjnego w Polsce. Druga, pt. „Cela” mówi o podstępnych metodach stosowanych przez władzę, walczącą z podziemiem antykomunistycznym. Trzecia „Po zmroku”, jest opowieścią psychologiczną z elementami kryminalnymi. Opowiada jedną z historii ukrywania się przed internowaniem w okresie stanu wojennego w Polsce. W filmie nasi bohaterowie znajdą się w różnych nieprzewidzianych sytuacjach, w których zmuszani będą do podejmowania trudnych decyzji.

Półtoragodzinny film fabularny opowiada trzy historie oparte na prawdziwych wydarzeniach z lat 1976-1983. Akcja filmu rozgrywa się w okresie PRL, w którym władza na różne sposoby starała się pacyfikować, zarówno inicjatorów, jak i wszelkie działania zmierzające do zmiany systemu narzuconego narodowi polskiemu po II wojnie światowej.

Za pomocą zabiegów reżyserskich łączymy trzy historie: „Plan awaryjny”, „Cela” oraz „Po zmroku” w jedną spójną opowieść filmową pt. „A to historia! – Wywrotowcy”, przybliżającą widzowi różne odcienie systemu represji w realiach PRL. Prezentowane wydarzenia są symbolicznym odzwierciedleniem analogicznych sytuacji, w których uczestniczyli inni opozycjoniści, aktywnie występujący przeciwko narzuconemu w Polsce porządkowi. Każda z historii ma swój podtytuł. Wszystkie one zostały napisane przez debiutujących filmowców, absolwentów szkół filmowych. Scenarzyści a zarazem reżyserzy są twórcami z pokolenia, które nie doświadczyło „na własnej skórze” realiów PRL-u, braku wolności, zakłamania i obłudy.

Film mający konstrukcję tryptyku daje możliwość podzielenia go na trzy niezależne nowele fabularne. Jest to zamierzenie celowe, które w przyszłości będzie służyło jako narzędzie wspomagające nauczanie historii i WOS w szkołach ponadpodstawowych.

Pierwsza część filmu opowiada o jednym z wydarzeń związanych z podziemnym ruchem wydawniczym, organizującym się w Polsce w drugiej połowie lat 70. Druga, nawiązuje do podstępnych metod stosowanych przez władzę PRL, walczącą z podziemiem antykomunistycznym. Trzecia opowieść związana jest z historią ukrywania się przed internowaniem w okresie stanu wojennego w Polsce. Pierwowzorami bohaterów filmowych, była grupa młodych ludzi (16-27 lat), którą połączyło marzenie o wolnej Polsce. Stanowili oni środowisko opozycyjne, czynnie przeciwstawiające się panującemu systemowi komunistycznemu. W filmie wszyscy oni znajdą się w różnych nieprzewidzianych sytuacjach, w których zmuszani będą do podejmowania trudnych decyzji. Da to okazję do zaprezentowania różnych postaw i wartości, którymi kierowała się młodzież w latach 1970-1980 w obliczu napotkanego zagrożenia.

Skład zespołu filmowego:

Produkcja – Fundacja Centrum Solidarności

 

producent – Danuta Kobzdej

producent wykonawczy –  Krzysztof Grabowski Grupa Filmowa Baltmedia

scenariusz i reżyseria – Sławomir Witek (cz. I), Adrian Apanel (cz. II), Jan Czarlewski (cz.III)

kierownik produkcji – Adrian Skwiercz

operator – Wojciech Węgrzyn

Zdjęcia próbne do filmu

Storyboard, pojedyńcze sceny w ujęciu rysunkowym

cz. I „Plan awaryjny”

 

cz. II „Cela”

 

cz. III „Po zmroku”

 

Moodbook zdjęciowy, wybrane sceny do filmu

   

   

   

Plenery filmowe zrealizowane zostaną na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz w Tatrach i na Kociewiu.

Wsparcie finansowe

Produkcja dofinansowana ze środków Państwowego Instytutu Sztuk Filmowej w ramach programu operacyjnego Produkcja Filmowa 2019, priorytet: Rozwój projektu.

Współfinansowane ze środków Gminy Miasta Gdańska   www.gdansk.pl 

Współfinansowane ze środków Gminy Miasta Sopotu   www.sopot.pl 

Współfinansowane ze środków Gminy Miasta Gdyni   www.gdynia.pl 

Fundacja Centrum Solidarności 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.