„Akademia Letnia” jest autorskim projektem Fundacji Centrum Solidarności. W roku 2019 odbyła się jego VIII edycja. Jest jednym z trzech, priorytetowych działań edukacyjnych Fundacji Centrum Solidarności. To cykl zajęć – warsztatów i wykładów skierowanych do nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie.
„Akademia Letnia” to kurs, który zakłada promowanie interdyscyplinarnych metod nauczania najnowszej historii Polski. Uczestnictwo w zajęciach ma zainspirować nauczycieli do poszukiwania nowych form i metod nauczania historii, które zainteresują młodzież, wzbudzą ciekawość i chęć pogłębiania wiedzy.
Program „Akademii Letniej” obejmuje historię lat 1956-1990, prezentowaną w blokach tematycznych (państwo totalitarne, życie codzienne PRL, opór antykomunistyczny, kościół, emigracja, kultura niezależna, przestrzeń miejska – wycieczka). Słuchacze uczestniczą w zajęciach z zakresu: historii, literatury, filmu, sztuk wizualnych, metodyki, etyki, aktywnych form nauczania, autoprezentacji, impostacji, dykcji, tworzenia prezentacji filmowych i multimedialnych. Prowadzący warsztaty to specjaliści i zarazem pasjonaci różnych dziedzin nauki.
– ukazanie historii w szerszym kontekście łączącym dziedziny pokrewne, m.in. film, sztuki wizualne, literaturę, piosenkę, archiwalia, przestrzeń miejską,
– wykształcenie umiejętności prowadzenia ciekawych i aktywnych zajęć,
– prowadzenie aktywnych form pracy z uczniem,
– promowanie i wzmacnianie identyfikacji z miejscem pochodzenia i jego dziedzictwem kulturowym i historycznym,
– nabycie umiejętności ważnych w relacji nauczyciel-uczeń
Prowadzący warsztaty to specjaliści i zarazem pasjonaci różnych dziedzin nauki – biogramy
Zajęcia odbywały się w Gdańsku, na terenie Stoczni Gdańskiej, w zabytkowym budynku Sali BHP (miejsce podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 r.) ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6 oraz w salach ECS (Plac Solidarności 1).
Akademia Letnia 2019 harmonogram
Akademia Letnia 2018 harmonogram
Akademia Letnia 2017 harmonogram
Akademia Letnia 2016 harmonogram
Akademia Letnia 2015 harmonogram
Akademia Letnia 2014 harmonogram
A czy warto w nich uczestniczyć? Oddaję głos tegorocznym Uczestnikom:
pozytywne aspekty/elementy projektu „Akademia Letnia„:
„dobór wykładowców i zagadnień, różnorodność tematyki i stosowanych pomocy dydaktycznych w czasie zajęć, przyjazna atmosfera, organizacja, otwartość, poznanie nowych, ciekawych ludzi, nabycie nowych umiejętności, wszystko mi się podobało, kompetencje prowadzących zajęcia, ciekawe tematy, historyczność miejsca zajęć”.
negatywne aspekty/elementy projektu „Akademia Letnia„:
„edycja jesienna – zbyt pobieżnie/krótko, pora roku”.
Dodatkowych informacji na temat projektu udziela:
koordynator projektu p. Dorota Karolewska pod nr tel. 58 308 42 80.